021

88782368

021

88782368

تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی

در مورد تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی مطالب فراوانی منتشر شده است که درباره همه آنها اتفاق نظر وجود ندارد. از همین رو قصد دارdl نکاتی را در رابطه با تغذیه بیمارانی که زیر نظر ایشان تحت جراحی بینی قرار می گیرند بیان کنند. البته دیگر بیماران نیز می توانند از این مقاله استفاده نمایند اما قبل از هر چیزی بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید تا دچار مشکلی نشوید.

 

تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی

 

توضیحات دکتر حسینی در رابطه با تغذیه بعد از جراحی بینی

بسیاری از توصیه­ هایی که پزشکان به بیماران خود می­ کنند ممکن است سلیقه­ ا­ی یا بر اساس تجربه شخصی خودشان باشد بنابراین قابل تعمیم و بهره­ برداری عمومی نباشد. بنابراین آنچه در اینجا خدمت شما عرض می­ کنیم  توصیه­ هایی است که برای بیمارانی که قرار است توسط “دکتر امرالله حسینی” جراحی شوند، کاربرد دارد.

 از آنجا که ممکن است سلیقه و نظر همکاران عزیزم در جزییات و کلیات با این توصیه­ ها، دقیقاً منطبق نباشد از سایر اشخاص تقاضا دارم از به کار بردن آنها برای خودشان خودداری کنند اما بیماران خودم با مطالعه این مقاله و استفاده عملی از آن می ­تواند به روند بهبود بعد از عمل جراحی زیبایی بینی آن ها کمک نماید. هر جا که برایتان پرسشی مطرح می ­شود می‌توانید با ما تماس بگیرید.

برای کم کردن تورم و خونریزی حین عمل و بعد از عمل، مطالب فراوان علمی و غیرعلمی مطرح شده است که بسیاری از آنها سختگیرانه و غیرضروری هستند.

تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی قبل از روز موعود

 •  ما بطور کلی به بیمارانمان توصیه می کنیم که از چند روز قبل عمل از مصرف غذاهای بسیارشور و بیسار تند و یا فرآوری شده و نفاخ پرهیز کنند.
 •  شب قبل عمل دماغ غذای سبک میل کنند.
 • حتما و حتما مدت زمان “ناشتایی” حداقل هشت سال قبل از شروع بیهوشی را رعایت نمایند.
 •  به مدت حداقل هشت ساعت هیچ چیز نباید از راه دهان میل نمایند.
 •  نگران کمبود آب یا کالری بدن نباشید. در صورت نیاز، در مدت بستری و یا در حین عمل زیبایی دماغ با تزریق سرم هر گونه کمبودی جبران خواهد شد.

تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی و روز های بعد آن

 • بعد از عمل جراحی بینی معمولاً بیمار به مدت چهار تا شش ساعت نباید چیزی بخورد یا بیاشامد البته طول این زمان بستگی به مدت بیهوشی و عوامل دیگر دارد.
 •  برای شروع تغذیه زمان دقیق در پرونده شما درج شده و توسط پرستار بخش به شما اطلاع داده میشود.
 •  تا زمانی که چنین اجازه ­ای به شما داده نشده، تغذیه از راه دهان ممنوع و خطرناک است.
 •  اگر حالت تهوع و یا استفراغ دارید حتما به پرستار اطلاع دهید تا درمان مناسب را دریافت کنید.
 • شروع تغذیه­ بعد از عمل با مایعات رقیق یعنی با آب و آب میوه ها است، مایعات را نباید با نی بخورید.
 •  به طور کلی تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی فقط با مایعات خواهد بود و از فردای عمل غذاهای نرم اضافه می­ شوند و بتدریج با افزایش تحمل بیمار به سمت رژیم عادی پیش خواهد رفت.
 • بهتر است از آبمیوه ها طبیعی باشند و از آبمیوه ­های صنعتی حتی ­الامکان استفاده نکنید.
 • روز عمل بینی بهتر است از آبمیوه ­های ترش استفاده نکنید. آب آناناس،سیب،هلو و لیمو شیرین و غیره مثال های خوبی هستند.
 • از فردای عمل جراحی زیبایی بینی محدودیتی در مصرف آبمیوه ­ها و میوه­ های نرم شده وجود ندارد.
 • روز عمل مصرف شیر، بدلیل تحریک تهوع و مشکل هضم، مجاز نیست. ولی از فردای رینوپلاستی در صورت تمایل می توانید از شیر و ترکیباتی مانند شیر و یا شیر موز، شیر خرما و شیک ها و غیره بشرط آنکه خیلی با شکر شیرین نشده باشند، استفاده کنید.

تهوع، بی ­اشتهایی و گلودرد به طور طبیعی بعد از عمل جراحی بینی تا حدودی وجود خواهند داشت که مزاحم تغذیه مناسب هستند.

نکته !!

 اما یادتان باشد که برای ترمیم مطلوب نیازمند تغذیه مناسب هستیم.

 

تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی

 

تاثیر تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی و گلو درد

“گلودرد” یکی از شکایت­ های طبیعی بعد از عمل جراحی بینی است. در واقع معمولا بیماران ما بیشتر از گلودرد شاکی هستند تا از درد بینی! علت این مسئله، فشار موضعی لوله بیهوشی بر بافت های حلق است که برای روزهای اول حالتی شبیه سرماخوردگی ایجاد می­ کند. از طرفی خود جراحی و مش گذاری و تورم بینی هم باعث انسداد بینی و تشدید این علائم است.

 بیماران گرامی بدانند که مصرف مایعات باعث کاهش گلودرد خواهد شد و هر چه کمتر مایعات مصرف کنند، گلودرد بیشتر اذیتشان خواهند کرد. ما البته حداکثر تمهیدات پیشگیرانه و درمان های دارویی را برای شما تجویز کرده ­ایم ولی یکی از راهکارهای درمانی مصرف مایعات فراوان است.

مناسب ترین تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی

 • از فردای عمل، بیمار می­تواند شروع به مصرف “غذاهای نرم” بنماید.
 • سوپ­ ها و پوره ­جات که غنی از سبزیجات تازه باشند،بهترین گزینه ها هستند.
 • نمک و فلفل و بطور کلی ادویه ها، ورم بینی را زیادتر می کنند، هر چه کمتر استفاده کنید بهتر است.
 • شکر فراوان باعث جوش زدن صورت بخصوص زیر چسب بینی میشود و باید کمتر استفاده شود به جای آن از خرما و عسل طبیعی استفاده کنید.
 • شکلات ها و شیرینی تر، ممنوع هستند.
 • مصرف قهوه و کاکائو تورم بینی را تشدید می کند و نباید استفاده کنید.
 • استفاده چای کمرنگ از روز عمل مجاز است.
 • آجیل ها را بدلیل سنگینی هضم و شوری و تشدید جوش صورت، در هفته اول استفاده نکنید ولی برای هفته بعد ،حسب مورد از ما بپرسید تا راهنمایی شوید.
 • بیهوشی و کم­ تحرکی و داروها همگی معمولا تمایل به “یبوست” را در بیماران بیشتر می­ کنند.
 •  تا می توانید مایعات بیشتر، سبزیجات و میوه بخورید تا دچار این مشکل نشوید.
 • مصرف میوه و سبزی آزاد است اما افراط نشود زیرا نفخ و اسهال هم ممکن است برای بعضی بیماران مشکل ­ساز شود.

بعضی بیماران گمان می کنند با خوردن غذا بینی شان دچار کجی و یا در رفتگی بخیه می شود. هرگز چنین نیست. شما از فردای عمل می­ توانید با خیال راحت از نان نرم و برنج کته شده استفاده کنید. اما لقمه­ هایتان کوچک باشد. طبیعی است که جویدن طولانی برای بینی زخمی و بسته دشوار است.

سوپ جو، سوپ شیر، سوپ قارچ با سبزیجات و غلات فراوان ، پوره های متنوع ، فرنی های مقوی ، سیب زمینی پخته تخم مرغ آب­پز ، ماکارونی و پاستا ، انواع خورشت های خوشمزه­ ایرانی با گوشت چرخ شده و حبوبات حداقل ، حتی کباب کوبیده خانگی و یا تابه­ ای و غیره همگی تنوع غذایی کافی برای شما فراهم می­ کنند تا نگران تغذیه خود نباشید از روز هفتم و پس از برداشتن اسپلینت روی بینی که خوردن غذاهای با قوام معمولی و عادی برقرار می شود و شما از نظر سفتی و نرمی غذاها مشکلی نخواهید داشت.

 

تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی

 

نکاتی در ارتباط با تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی

بعضی از بیماران، گمان می ­کنند از بی­ اشتهایی بعد از عمل به عنوان فرصت برای “لاغر کردن” استفاده کنند که تصور غلطی است. حتی اگر اضافه وزن دارید این زمان، برای لاغر کردن مناسب نخواهد بود زیرا برای ترمیم مطلوب باید نیازهای تغذیه به نحو احسن تامین گردند.

در طی سالیان اخیر اطلاعات نامعتبر فراوانی درباره تاثیرات میوه ها یا گیاهان خاص یا معجون ­های فلان و بهمان در کم کردن تورم و کبودی پس از عمل یا کمک ترمیم برش های جراحی منتشر گردیده و بخصوص با فرگیر شدن شبکه های مجازی و اینترنت روزبه روز چشمگیرتر و پر سر و صداتر می­ شوند.اکثر قریب اتفاق این موارد ادعاهای واهی و تبلیغات دروغینند که هرگز نباید مورد توجه شما باشند چه رسد که بخواهید اجرایشان کنید.

مثلاً در مورد آناناس شواهدی به نفع تاثیرات محدود در کم کردن تورم بینی گزارش گردیده اما این تاثیرات چندان تعیین کننده و مهم نیستند حتی ترکیب دارویی عصاره این میوه مثلا بصورت کپسول “آناهیل” هم موجود است و بیماران می ­توانند استفاده کنند و یا داروهای موضعی که برای کم کردن کبودی ها در بازار موجود است و ادعا شده که موثراست.

 اما توصیه ما این است که به جای مصرف افراطی از یک میوه خاص مثل آناناس یا کرفس که البته مفید هستند از ترکیبی از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید. این اقدامات اگر هم تاثیر داشته باشند تاثیرشان آنقدرها زیاد و معنی­ دار نیست که خودتان را برای تهیه محصول خاصی، به زحمت بیندازید. اگر واقعا در یک مورد خاص، شخص شما به ترکیب خاصی نیاز پیدا کنید برایتان نسخه ای تهیه خواهیم کرد. از مصرف خودسرانه آنها جدا خودداری کنید.

یکی دیگر از مشکلات شایع بعد از عمل جراحی بینی “آکنه” یا همان “جوش صورت” است. تغذیه نامناسب می­تواند این مشکل را تشدید کند. شما باید از هر غذایی که آکنه را بیشتر می­ کند پرهیز کنید. مثلا شکر فراوان و شکلات ها و آجیل ها و نیز غذاهای چرب و سرخ شده و فست ­فودی به همین دلیل نباید استفاده شوند.

مصرف الکل به هر میزان باعث تشدید تورم و اختلال ترمیم بینی می شود و باید از آن پرهیز شود. مصرف سیگار و قلیان و بطور کلی مواد دخانیاتی نیز تاثیر منفی جبران ناپذیر از نظر ماندگاری تورم و بر هم زدن روند ترمیمی بینی دارند و تا یک سال منع مصرف دارند. در مجموع ،بیماران گرامی درباره نحوه­ تغذیه بعد از عمل نگران نباشند. از خوردن و آشامیدن ترس و واهمه­ ای نداشته باشند. از چند ساعت پس از عمل آشامیدن آغاز و به تدریج به ترتیبی که توضیح داده شد به یک تغذیه طبیعی تبدیل خواهد شد.

امیدوارم با انگیزه­ ای قوی که در شما وجود دارد با رعایت دقیق نکات­ تغذیه در عمل جراحی زیبایی بینی در کنار سایر موارد مراقبتی از جمله اجرای دقیق دستورالعمل های دارویی، بهترین نتیجه ممکن از عمل جراحی بینی شما به دست آید.

بعد از جراحی بینی از چه مواد غذایی نباید استفاده کرد؟

بعد از جراحی بینی، باید از مصرف برخی مواد غذایی برای جلوگیری از عوارض و کمک به روند بهبودی خودداری کنید. این مواد غذایی عبارتند از:

غذاهای سفت و جویدنی : چرا که برای بلع نیاز به جویدن زیاد دارند و همین مسئله باعث وارد آمدن فشار به بینی و افزایش درد و حتی ورم می شود. از جمله غذاهای سفت و جویدنی که برای مدتی پس از عمل بینی نباید مصرف کرد عبارتند از:

 • آجیل و مغزها
 • میوه ها و سبزیجات سفت مانند سیب، هویج، کرفس
 • گوشت قرمز

غذاهای تند و ادویه دار: این گروه از مواد غذایی باعث تحریک بینی شده و منجر به سوزش، التهاب و حتی خونریزی بیشتر میشود. پس برای مدتی پس از عمل بینی از مصرف ادویه های زیر دوری کنید.

 • فلفل
 • زردچوبه
 • ادویه جات تند مانند فلفل سیاه، پودر سیر، پودر پیاز

غذاهای اسیدی: خاصیت اسیدی این قبیل از مواد خوراکی باعث می شوند که بینی عمل شده ملتهب شود و روند بهبودی را کند می کنند. از جمله خوراکی های اسیدی عبارتند از :

 • مرکبات مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت
 • گوجه فرنگی
 • سرکه

غذاهای چرب و سنگین: هضم این غذاها دشوار است و ممکن است سیستم گوارش را دچار مشکل کند ؛ مثلا فرد در عمل دفع دچار مشکل شود( بروز یبوست) و در نتیجه به دلیل وارد آمدن فشار ، بینی متورم شده و درد بیشتری در ان ناحیه ایجاد می شود. پس برای مدتی از مصرف غذاهای سرخ کردنی، غذهای پر چرب و فست فودها دور بمانید.

غذاهای محرک: مصرف مواد محرک مثل کافئین، الکل و سیگار پس از عمل باعث افزایش فشار خون و خونریزی و کبودی بیشتر شوند؛ در نتیجه روند بهبودی به کندی پیش می رود و همین امر ریسک بروز عفونت را بالا می برد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر حسینی