021

88782368

021

88782368

تزریق بوتاکس

تزریق نوروتوکسین ها ( تزریق بوتاکس ) چیست ؟ چه کاربردی دارد ، برای آشنایی بیشتر با این فرایند حتما این مقاله دکتر امراله حسینی بهترین جراح زیبایی صورت را از دست ندهید. یکی از کاربردهای نوروتوکسین ها ، استفاده از آن ها در زیبا سازی صورت است. نوروتوکسین ها ، نام های تجاری مختلفی دارند ، که مشهورترین آن ها “بوتاکس” است و این گروه از داروها ، بیشتر با نام تجاری بوتاکس شناخته می شوند. مثل مایع ظرفشویی ، که در ایران بیشتر به نام “ریکا” و یا پودر رختشویی ، که بیشتر به نام “تاید” و یا مایع سفید کننده که به نام “وایتکس” ، شناخته می شود.

 

تزریق بوتاکس

 

بنابراین نام علمی ، کلی و درست این گروه داروها “نوروتوکسین” است ، که در واقع داروهایی هستند که برای رفع چین و چروک صورت به کار می روند. البته کاربردهای درمانی نیز دارند که مورد بحث ما نیست.

رایج ترین برندهای تزریق بوتاکس

مشهورترین برندهای نوروتوکسین در ایران عبارتند از :

 • دیسپورت
 • نورونوکس
 • زئومین
 • مصپورت
 • و غیره

 

تزریق بوتاکس

 

خود “بوتاکس” که محصول شرکت آلرگان آمریکاست ، اصلا در ایران موجود نیست. از بین این محصولات ، مصپورت تولید ایران است. همه ی نام های ذکر شده ، معتبر و قابل اعتماد هستند ؛ زیرا به صورت رسمی و با تائیدیه وزارت بهداشت در داروخانه ها توزیع می شوند. ما هم در این مقاله از عنوان مشهور بوتاکس استفاده می کنیم. متاسفانه مثل سایر محصولات گران قیمت ، تولیدات قلابی و بی نام و نشان یا دارای نشان های دروغین ، به وفور در کشور ما یافت و مصرف می شوند ، که به کار بردن آن ها می تواند عوارض جبران ناپذیر ایجاد کند. بنابراین همیشه در تزریق بوتاکس ، دقت کنید که چه نوع دارویی به شما تزریق می شود. از اصالت محصول اطمینان حاصل کنید.

 

 

انواع چین و چروک های صورت

تزریق بوتاکس در واقع به صورت موقت ، باعث فلج ناکامل و برگشت پذیر عضله در محل تزریق می شود. چین و چروک صورت را می توان به دو گروه تقسیم کرد :

چین های دائمی یا استاتیک

که به صورت ثابت حضور دارند ، و ربطی به فعالیت عضلات صورت ندارند. در واقع چین هایی هستند که بر روی پوست رد یا خط انداخته اند. بوتاکس بر روی این چین ها تاثیری ندارد. در واقع ارزش بوتاکس به این است ، که از پیدایش این چین ها پیشگیری کند. این نقش پیشگیرانه تزریق بوتاکس به این معنی است ، که قبل از پیدایش علائم پیری پوست و شکل گیری چین های عمیق دائمی ، باید در سنین جوانی و میانسالی اقدام به تزریق مرتب بوتاکس کرد ، تا پیری به تاخیر بیفتد و چین های عمیق شکل نگیرند. درمان چین های عمیق صورت به تنهایی با بوتاکس امکان پذیر نیست ؛ بلکه نیاز به اقدامات جراحی مانند لیفت ، تزریق فیلرها و غیره دارد.

 

 

 • چین های دینامیک

چین هایی هستند که با حرکت عضلات صورت ایجاد می شوند. مثل چین هایی که هنگام اخم کردن یا بالا و پایین کردن ابروها شکل می گیرند و یا هنگام خندیدن و غیره.

این حرکات عادتی در دراز مدت ، چین های طبیعی و دینامیک را به چین های دائمی تبدیل می کنند. تزریق بوتاکس با فلج ناکامل و هدفمند عضلات خاصی ، از پیدایش این چین ها جلوگیری می کند و در نهایت در دراز مدت ، مانع از شکل گیری چین و چروک دائمی می شود.

فلج عضلانی ناشی از بوتاکس موضعی است و اثر سیستمیک بر بدن ندارد. این فلج نباید کامل باشد ؛ زیرا فلج کامل منجر به ماسکه شدن صورت شخص و نیز حالت بی روح می شود ، که زیبا نیست.

 

تزریق بوتاکس

 

ماندگاری تزریق بوتاکس

اثر بوتاکس موقتی است و بسته به متابولیسم فرد ، بین 3 تا 8 ماه دوام دارد. استثنائا و در بعضی افراد دیده شده که بوتاکس ، تاثیر قابل ملاحظه ای ندارد. تکرار و دوام تزریق بوتاکس ، هر 6 ماه حداقل برای اثر مطلوب آن در دراز مدت الزامی است. بنابراین توصیه می شود که با پیدایش نشانه های چین و چروک ، نسبت به تجدید تزریق آن اقدام کنید. فاصله بین تزریق های بوتاکس نباید زودتر از سه ماه باشد.

 

 

استفاده از بوتاکس در چه افرادی ممنوع است ؟

طبق گفته های بهترین دکتر زیبایی صورت در تهران ، منع مصرف بوتاکس در حاملگی و شیردهی ، و نیز در سابقه حساسیت به این دارو است. بعضی از بیماری های عصبی ، عضلانی و حرکتی نیز منع مصرف بوتاکس دارند.

عوارض تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس معمولا نادر و بیشتر شامل حساسیت فرد به دارو است. اگر یک بار به این دارو حساسیت نشان داده اید ( مانند تورم شدید ، قرمزی ماندگار ، خارش طول کشیده و غیره ) ، نباید نسبت به تزریق مجدد آن اقدام کنید. البته تزریق نادرست این دارو می تواند عارضه های متعددی ایجاد کند.

 

تزریق بوتاکس

 

آیا تزریق بوتاکس نیاز به بی حسی دارد ؟

تزریق کردن بوتاکس معمولا نیاز به بی حسی ندارد. ولی ما اغلب از پمادهای بی حسی موضعی و روش های موضعی دیگر کمک می گیریم ، تا درد به حداقل برسد. بوتاکس خاصیت پر کنندگی ندارد ، و نقش فیلر یا ژل را ایفا نمی کند.

 

 

کاربردهای تزریق بوتاکس

کاربردهای زیبایی بوتاکس

استفاده کلاسیک و استاندارد از بوتاکس در رفع چین و چروک های :

 1. خط اخم
 2. چروک های پیشانی
 3. چروک های پنجه کلاغ ی کنار چشم

است. اما می توان به صورت محدود و با موفقیت نسبی ، در سایر مناطق صورت و گردن نیز از آن استفاده کرد. چین های بسیار ریز و ظریف پوستی ، به ویژه در ناحیه پلک پایین و گونه ها ، به تزریق بوتاکس جواب نمی دهند و احتیاج به لیزر و درمان های دیگر دارند. ادعاهایی مانند رفع غبغب یا اصلاح افتادگی بینی و غیره با بوتاکس ، واهی و نادرست هستند.

 

 

استفاده از بوتاکس برای لیفت ابرو

یکی از اثرات مفید تزریق بوتاکس ، بالا بردن کنار ابروها ( دم ابرو ) و لیفت ابرو ، در حد ملایم است. زور بوتاکس در حدی نیست که بتواند ، لیفت کامل و جدی برای ابروهای دچار افتادگی ایجاد کند و به هیچ وجه ، جایگزینی برای جراحی لیفت ابرو نیست.

در واقع مقدار بالا رفتن ابروها ، بستگی به قدرت عضلانی عضلات اخم و نیز سنگینی بافت نرم پیشانی دارد ، و از یک فرد تا فرد دیگر متفاوت است. روشن است که در بالا بردن ابروها ، نباید افراط شود و نباید حالت غیر طبیعی ایجاد گردد.

کاربردهای غیر زیبایی تزریق بوتاکس

کاربردهای غیر زیبایی متعددی برای بوتاکس وجود دارد ، که یکی از آن ها جلوگیری از تعریق شدید زیر بغل ، کف دست ها و غیره است. همچنین به نظر می رسد این دارو پتانسیل کاربردهای بیشتر و جدیدتری ، در آینده خواهد داشت.

 

تزریق بوتاکس

 

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

 • به طور کلی تزریق کردن بوتاکس ، اقدامی نیست که نیاز به استراحت قابل توجه یا اقدام خاصی داشته باشد.
 • استفاده از کمپرس یخ در ساعت های اول و نیز منع دراز کشیدن ، در 4 ساعت اول را رعایت کنید.
 • در صورت بروز علائم حساسیت مانند تورم شدید و قرمزی شدید ، اطلاع دهید. کبودی مختصر و تورم مختصر گاهی پیش می آید ، که گذارا است.

 

تزریق بوتاکس

 

سخن پایانی

خلاصه اینکه تزریق بوتاکس در کنار سایر مداخلات زیبایی ، می تواند به جوانسازی صورت و داشتن چهره ای زیبا و در عین حال طبیعی کمک کند. باید از استفاده از محصولات فیک و بنجل و نیز روش های تزریق ، که باعث افراط و تفریط و غیر طبیعی شدن فرم صورت می شوند ، اجتناب کرد.

سلامت و پیروز باشید

مرداد 1400​

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر حسینی