021

88782368

021

88782368

اتوپلاستی

اتوپلاستی ( OTOPLASTY ) به معنی اصلاح بدشکلی های لاله گوش است و یک عمل جراحی زیبایی محسوب می شود. در مقاله جراحی گوش با دکتر امراله حسینی بهترین جراح و متخصص گوش و گلو و بینی تهران همراه باشید. بدشکلی های ظاهری لاله گوش ، انواع و اقسام فراوانی دارند که هر کدام ، نیاز به درمان های متفاوت نیز خواهند داشت. اما در این مقاله ، منظور ، شایع ترین نوع از این بدشکلی ها است که به صورت ” گوش های برجسته ” یا گوش های بزرگ و رو به جلو هستند و برای نامیدن آن ، اسامی و اصلاحات مختلفی به کار می رود.

 

اتوپلاستی

اتوپلاستی

اتوپلاستی

 

ما ترجیح می دهیم ، اصطلاح ” Lop ear ” یا ” گوش برجسته ” را به کار ببریم. بدشکلی گوش برجسته ، نسبتا شایع است و حدود 5 درصد از سفید پوستان به آن مبتلا هستند و در اکثر موارد ( نزدیک به 60 درصد ) ، سابقه فامیلی در بین این افراد وجود دارد.

نقص های لاله گوش برجسته که می توان با اتوپلاستی برطرف کرد!

در این بدشکلی ، ایراد اساسی را می توان به زبان ساده به دو قسمت تقسیم کرد :

1. نداشتن چین های کافی گوش که باعث بزرگی لاله گوش می شود.

 

اتوپلاستی

 

2. ارتفاع زیاد دیواره عقبی ، حفره ( کونکا ) لاله گوش که باعث فاصله گرفتن از سر و برآمده شدن رو به جلو می شود.

 

اتوپلاستی

 

هدف از انجام جراحی گوش

در عمل جراحی زیبایی گوش در تهران یا سایر شهر های ایران ، هدف جراحی متمرکز بر اصلاح این دو نقیصه است.

سن جراحی اتوپلاستی

دکتر امراله حسینی بهترین دکتر جراحی اتوپلاستی در تهران در این رابطه این چنین بیان می کنند ؛ رشد غضروفی لاله گوش ، در سن 5 سالگی تقریبا کامل است و بهترین سن برای انجام این فرایند 5 یا 6 سالگی است. در این سن نه تنها ، رشد غضروفی لاله گوش کامل شده و از نظر فنی انجام عمل گوش با نتایج پایدار ، امکان پذیر است ، بلکه سنی است که قبل از شروع مدرسه رفتن و فعالیت اجتماعی کودک محسوب می شود و شخص می تواند ، بدون دفورمیتی ، وارد مدرسه و فعالیت اجتماعی شود و از مشکلات روحی داشتن این نقیصه در امان بماند. انجام جراحی زیبایی گوش در سنین بالاتر هم امکان پذیر است و در واقع از سن 5 سالگی به بعد ( حتی در بالغین مسن ) هم قابل انجام خواهد بود.

توضیحات دکتر امراله حسینی بهترین جراح گوش تهران

 

شرایط لازم برای جراحی اتوپلاستی

عمل جراحی گوش نیز مانند همه عمل های جراحی زیبایی است و نیاز به شرایط اختصاصی ندارد. همه بیماران ، از نظر سلامتی عمومی بدن و نداشتن بیماری زمینه ای ، چک می شوند ( شرح حال ، معاینه بالینی و آزمایشات لازم ) و مجموعه ای از عکس های فتوگرافی پزشکی در نماهای مختلف استاندارد ، از بیمار گرفته می شود تا در بررسی و آنالیز قبل عمل گوش به کار روند. پس از آن طی یک جلسه مشاوره ، نتیجه این بررسی ها و نیز ویژگی های لاله گوش و مزایا و معایب جراحی زیبایی گوش برای بیمار و خانواده اش ، تشریح می گردند. در صورت لزوم ، مشاوره های لازم برای بیمار درخواست می شود تا آماده اتوپلاستی گردد.

 

اتوپلاستی

 

نکات اصلی

 • بررسی از نظر نداشتن اختلالات گوش میانی و داخلی.
 • از نظر نداشتن اختلالات سندرومیک ( مجموعه ای از مشکلات ارگان های بدن )
 • بررسی از نظر تقارن بین دو طرف صورت و دو گوش ( راست و چپ ).
 • ارزیابی از نظر نداشتن اختلالات انعقاد خون.
 • بررسی از نظر نداشتن بیماری هایی که استعداد عفونت ایجاد می کنند.
 • از نظر شخصیتی و روانی بیمار به ویژه که درک درستی از عمل اتوپلاستی و واقعیت های آن داشته باشد و دستورات پزشکی دارویی و مراقبتی را به دقت بتواند اجرا کند و مبتلا به اختلال وسواسی نباشد.

تکنیک جراحی گوش

اتوپلاستی یکی از عمل هایی است که روش ها و تکنیک های جراحی در آن بسیار متنوع است و از راه های متفاوتی ، نتایجی بسیار موفق می توان به دست آورد. اگر بخواهیم به زبان ساده ، روش های جراحی را دسته بندی کنیم.

شامل :

1.استفاده از بخیه های خاص با طراحی ظریف و هنرمندانه برای چین دادن به لاله گوش ( از داخل ) و نیز نزدیک سازی لاله گوش به جمجه ( عقب تر بردن آن ) با همین تکنیک سوچورینگ.

 

اتوپلاستی

اتوپلاستی

اتوپلاستی

 

2. برداشت جزایر و قطعات ظریفی از عمق لاله گوش برای رسیدن به گوش کوچکتر و چسبیده تر به لاله گوش.

 

اتوپلاستی

 

محدودیت های جراحی زیبایی گوش

مانند هر عمل جراحی زیبایی دیگری ، رسیدن به نتیجه ایده آل که صد در صد بدون نقص مطلق باشد ، غیر ممکن است. بلکه هدف ، رسیدن به بهترین نتیجه مطلوب و مقدور است. در همه عمل های جراحی زیبایی ، نتیجه ای موفقیت آمیز است که تا آنجا که مقدور باشد ، طبیعی بودن لاله گوش را حفظ کند. مثلا برای اصلاح لاله گوش برجسته نباید افراط شود و گوش بیش از حد به سر بچسبد یا چین های خیلی تیز پیدا کند. مانند همه عمل های جراحی زیبایی ، در عمل اتوپلاستی لاله گوش ها ، رسیدن به تقارن صد در صد بین دو گوش غیر ممکن است و اختلاف های جزئی بین دو طرف قابل قبول خواهند بود.

مراقبت ها و آمادگی های لازم برای اتوپلاستی

 • ما معمولا از یک هفته قبل از عمل زیبایی گوش یک نسخه دارویی قبل از عمل ، برای بیماران تجویز می کنیم که آن ها را استفاده می کنند.
 • صبح قبل جراحی زیبایی گوش، بهتر است موهای سر به صورت دم اسبی یا دسته بندی شده بافته شوند تا مزاحمتی برای جراحی گوش نداشته باشند.
 • معمولا شب قبل اتوپلاستی در تهران یا دیگر شهر های ایران ، بیمار باید استحمام کند و با صابون ضد عفونی کننده ، موهای سر و صورت را بشوید.
 • معمولا نیازی به تراشیدن موهای سر نیست.
 • دستورات ناشتایی و غیره را قبلا به بیمار آموزش می دهیم.
 • دستورات مراقبتی پس از عمل گوش شامل اجتناب از تکیه دادن به گوش ها تا زمان برداشتن کامل پانسمان است.
 • پانسمان اصلی لاله گوش برای یک هفته است و بعد از برداشتن آن تا یک هفته دیگر هم یک پانسمان سبک تر ( معمولا با باند کشی شل ) استفاده می شود.

 

 

پس از دو هفته ، بیمار فقط تا یک ماه موقع خواب از باند کشی ( که یاد می گیرد چگونه ببندد ) استفاده می کند. ما همه این موارد را با بهره گیری از یک تیم حرفه ای و مجرب به بیماران آموزش می دهیم تا قبل از اتوپلاستی تمام پیش بینی ها و اقدامات ضروری مربوط به عمل زیبایی گوش  برای راحتی بیمار پس از عمل انجام شده باشند.

در عمل اتوپلاستی ، رعایت دقیق دستورالعمل های دارویی ، بسیار مهم هستند زیرا در صورت عدم اجرای آن ها ، عفونت لاله گوش رخ می دهد که نیاز به بستری مجدد خواهد داشت و نتیجه عمل جراحی را خراب می کند.

نتیجه عمل زیبایی گوش

برای دیدن نتیجه نهایی عمل اتوپلاستی در تهران یا دیگر شهر های ایران ، حداقل یکسال باید صبر کرد تا ترمیم نهایی کامل شود. در هفته های اول ، حتما لاله گوش متورم و کبود است و تا حدودی چین های گوش زاویه های تندتری دارند و نزدیکی به سر ممکن است تشدید شده باشد که بتدریج طی ماه ها و هفته های بعد به حالت نرمال نزدیکتر می شوند.

 

اتوپلاستی

اتوپلاستی

اتوپلاستی

 

نکات کاربردی در رابطه با عمل اتوپلاستی

 1. بیمار پس از جراحی زیبایی گوش ، درد مختصر و متوسط را به طور طبیعی در چند روز اول خواهد داشت اما درد شدید ، نباید داشته باشند. در صورت درد شدید حتما موضوع را به ما اطلاع دهید تا بررسی شود.
 2. مثل هر عمل جراحی زیبایی ، اتوپلاستی در تهران یا دیگر شهر های ایران هم ممکن است نیاز به جراحی اصلاحی یا ترمیمی داشته باشد که معمولا پس از یکسال انجام می شود.
 3. برش عمل گوش فقط در پشت لاله گوش خواهد بود و با رعایت درست دستورات مراقبتی و دارویی ، جای بخیه ها ، قابل رویت نخواهند بود چون در پشت چین لاله گوش واقع می شوند و دید ندارند.

نتیجه گیری

جراحی لاله گوش از نظر اصلاح نقص زیبایی یعنی ” اتوپلاستی ” یکی از جالب ترین و زیباترین عمل های جراحی زیبایی است. مانند سایر عمل ها ، روش دکتر حسینی ، مشاوره دقیق قبل از عمل زیبایی گوش و نیز اجرای تکنیکی جزئیات با حمایت همه جانبه از بیماران ، برای رسیدن به طبیعی ترین حالت ممکن است زیرا اتوپلاستی در واقع یک کار هنری است.

هیچ چیزی جایگزین مشاوره حضوری با پزشک نخواهد شد ، اما امیدوارم دیدن عکس ها و فیلم های آموزشی و خواندن مجموعه مقالات آموزشی این سایت ، نقش کمکی و مکمل را برای بیمارانم ایفا کند.

دکتر حسینی